STOPA CUKRZYCOWA – DEFINICJA
Jak sama nazwa wskazuje jest to powikłanie związane z cukrzycą. U osób, cierpiących na tę dolegliwość, dochodzi często do zaburzeń czucia lub mikrokrążenia, przez co pacjenci są szczególnie narażeni na urazy, mogące przerodzić się w owrzodzenia. Do objawów stopy cukrzycowej zaliczamy: opuchnięcia i przekrwienia, drętwienie stóp, zniekształcenia kości, zaburzenia w odczuwaniu bólu, temperatury i dotyku oraz problemy z naskórkiem i ze zdeformowanymi, przerośniętymi płytkami paznokci.

PRZYCZYNY POWSTAWANIA
uszkodzenie jednego (neuropatia) lub wielu nerwów (polineuropatia), co powoduje w stopie brak wrażliwości na pewne czynniki zewnętrzne takie jak: tarcie, ucisk, skaleczenie, ból czy zmiany temperatury
uszkodzenie naczyń krwionośnych
zmiany deformacyjne (zachodzące nie tylko u diabetyków), które powstają w wyniku noszenia złego obuwia, nadwagi czy stojącego trybu pracy

Nieleczona stopa cukrzycowa może spowodować poważne konsekwencje w postaci martwicy, a w dalszej kolejności amputacji kończyny. Bardzo ważna jest więc szybka i prawidłowa ocena stanu zdrowia pacjenta i stadium choroby. Do takiej oceny niezbędny jest kontakt z lekarzem oraz podologiem. Priorytetowo następuje usunięcie nadmiernych zrogowaceń skóry, wskazanie odpowiedniego preparatu oraz skierowanie do diabetologa lub chirurga. Osoby, cierpiące na tę dolegliwość, powinny być w stałym kontakcie ze specjalistą, kontrolującym ich stan zdrowia i rozwój choroby.

PROGNOZA PODOLOGICZNA
Dbałość o stopy cukrzyków to ciągła praca i opieka. Regularne zabiegi profilaktyczne pozwolą nam dłużej cieszyć się dobry stanem naszych stóp. Odpowiednia pielęgnacja paznokci, usuwanie zmian hiperkeratotycznych (zgrubień skórnych) i dobór właściwych kosmetyków mogą również zminimalizować ryzyko powstawania powikłań stopy cukrzycowej. Niezwykle ważny jest także dobór właściwego obuwia oraz wkładek ortopedycznych. Co ciekawe w krajach Europy Zachodniej zabiegi podologiczne dla cukrzyków to norma. Profilaktyczne wizyty u podologa to rzecz oczywista. Często zabiegi takie są nawet refundowane.

CZAS TERAPII
W przypadku stopy cukrzycowej nie możemy, jak przy innych terapiach, mówić o przewidywanym czasie jej zakończenia. To ciągły, regularny proces profilaktyczny, polegający na świadomym i właściwym obcinaniu, często problematycznych paznokci oraz usuwaniu nadmiernie gromadzących się zrogowaceń. Stała opieka doświadczonego podologa może nas uchronić przed bardzo poważnymi problemami, prowadzącymi nawet do amputacji palców, stopy czy całej kończyny.